هتل مجلل درویشی - ییلاق شاندیز مشهد

 شاندیز یکی از شهرهای زیبای ایران دراستان خراسان رضوی و در 15 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد شهر زیبا و ییلاقی شاندیز از سطح دریا 1400 متر ارتفاع دارد و در طول جغرافیایی 59 درجه و 17 دقیقه و عرض جغرافیایی 36 درجه و 23 دقیقه می باشد و از شمال به میان ولایت و از جنوب به شهرستان نیشابور و از مشرق با طرقبه و از غرب با گلمکان و چناران مجاور می باشد و دارای وسعتی حدود 37825 کیلومتر مربع است و دارای 17 آبادی است که روستاهای ییلاقی زشک و ابرده و بازار مبل مشهد در روستای نور آباد (ویرانی) واقع گردیده است .

 و به علت قرارگرفتن در دامنه های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل آب فراوان و باغهای وسیع و مناظر طبیعی دیدنی به عنوان یکی از کانونهای عمده گذاران اوقات فراغت و پذیرایی تعداد کثیری از جمعیت شهر مشهد و گردشگران از سرتاسر ایران و جهان می باشد
با توجه به شواهد این منطقه قبل از دین مبین اسلام نیز مسکونی بوده و با توجه به این که راه قدیم مشهد به نیشابور از این منطقه می گذشته دارای رونق فراوانی بوده است .
در وجه تسمیه منطقه شاندیز باید گفت : شاندیز را قبلا شاه دژ یا شاه دیز به معنای شاه قلعه می نامیدند و در ابتدا مردم شاندیز به خاطر در امان بودن از حملات راهزنان و همچنین استفاده از موقعیت منطقه ای در بالای تپه ای مشرف به رودخانه و در قلعه شاندیز مسکن داشته واز سالهای 780 تا 800 هجری قمری به محل فعلی شهر نقل مکان کرده اند .
? آرامگاه شیخ حافظ : بقعه و بنایی در غرب شهر شاندیز ابتدای روستای ابرده که متعلق به حافظ بهاء الدین عمر ابردهی از مهمترین شیوخ خطه توس بوده وی به سال 589 بوده است .
? اخی علی قتلقشاه : وی که پس از شیخ عبدالله غرجستانی به عنوان خلیفه و بزرگترین شیخ فرقه کبروی در ویرانی مستقر بوده به روایت مو لف مجمل فصیحی در سال هشتصد در گذشته است اگر چه منابع اولیه محل دفن علی اخی را ذکر نکرده اند لکن مرحوم عبد الحمید مولوی مقبره واقع در لنگر ویرانی شاندیز را مدفن همین شیخ معرفی کرده است .
? رباط تاریخی ویرانی شاندیز : رباط بنایی تقریبا مستطیل شکل ساخته شده و از آجر و سنگ و ملاد است این بنا بیشتر در حاشیه مشهد – شاندیز قرار دارد و300 متر از جاده فاصله دارد و از آنجایی که ویرانی بر سر راه مشهد و توس به نیشابور از طریق شاندیز قرار داشته محل استراحت کاروانهای زیارتی بوده است .
درخت چنار تاریخی شهر شاندیز : درخت چنار کهن و تاریخی شهر شاندیز که هنوز هم در مرکز شهر واقع است تاریخ دور و درازی را نشان می دهد . قدمت آن بیش از 1000 سال است .
سنگ نگاره هایی نیز مابین نغندر و شاندیز وجود دارد قدمت 12000 ساله را نشان می دهد .
شاندیز در آبان 1375 دارای 3643 نفر سکنه بالای 6 سال بوده است . که از این تعداد08/84 درصد باسواد و از این تعداد نیز 35/87 در صد مرد و 62/80 درصد زن بود ه است . در این سال 593 نفر در مقطع ابتدایی ، 392 نفر در مقطع راهنمایی ، 300 نفر در مقطع متوسطه و 57 نفر در دانشگاها مشغول تحصیل بوده اند .
در سرشماری آبان 1385 شهر شاندیز دارای 6402 نفر سکنه بوده که از این تعداد 5149 نفر باسواد شامل 2749 نفر مرد و 2400 نفر زن بوده اند همچنین 569 نفر بی سواد که 215 نفر مرد و 345 نفر زن بود ه است

 
/ 0 نظر / 14 بازدید